תכנית בית ספר סגול

מפגש 1 - מאוטומט לבחירה

בעידן שלנו חיינו רצופים בעשייה נמרצת, אנו מתנהלים על “טייס אוטומטי” ממשימה למשימה במרחב הבית ספרי ובחיים בכלל. אנו מבלים זמן רב בעיסוק בעבר ובמחשבות על העתיד ולא פעם מפספסים הרבה ממה שיש לרגע הזה להציע לנו. “הטייס האוטומטי” מסייע לנו לבצע פעולות ביעילות ובמהירות, אך מחירו הוא המודעות וחופש הבחירה שלנו. כאשר אנו על אוטומט אנו פועלים מתוך דפוסים מחשבתיים, רגשיים והתנהגותיים שלא תמיד משרתים את האופן שבו היינו בוחרים לפעול בעולם. בתרגול מיינדפולנס אנחנו עוצרים ושמים לב לרגע הזה כפי שהוא, אנחנו מזמינים לחוויה הנוכחית קבלה, סקרנות ופתיחות ובכך אנו מאמנים את המוח לעבור ממצב פעולה הנובע מדפוסים אוטומטיים למצב של מודעות ובחירה חופשית של פעולותינו בעולם. במפגש האחרון למדנו לעצור, לשים לב לחוויה המתרחשת כאן ועכשיו, להביא את תשומת הלב הנודדת לרגע הזה ולחקור בסקרנות את הדפוסים הפנימיים והחיצוניים שלנו באופן שיאפשר לנו בחירה חופשית. כאשר אנחנו עוצרים ושמים לב לרגע הזה, הרזולוציה של המודעות עולה.

 

קראו עוד

תרגול בלתי פורמלי

אכילה מודעת - אכלו באופן מודע פרי או מאכל קטן ולמשך כמה רגעים היו בקשב רב לתחושות לטעמים ולריחות בכאן ועכשיו. מודעות לפעולה אוטומטית - בחרו פעילות יומיומית שבדרך כלל אתם עושים על "טייס אוטומטי" (כגון: צחצוח שיניים, מקלחת, ריצה וכו') ובצעו אותה באופן מודע, הביאו את מלאו תשומת הלב לתחושות הגוף ולנוכחות בכאן ועכשיו.

תרגול פורמלי

הקשבה לצלילים - עצרו לישיבה לכמה רגעים היכן שלא תהיו והקשיבו בסקרנות לצלילים שמסביבכם, שימו לב להבדל בין חווית השמיעה לתיוג האוטומטי שהמוח עושה לצלילים השונים.

סרטון: “האופניים ההפוכות”

ניסוי חובבני שממחיש בצורה נפלאה את מורכבות הפלסטיות המוחית.

מדוע כל כך קשה לנו “להפטר” מהרגלים אוטומטיים ישנים? ומה החשיבות של תשומת לב נוכחות לטיפוח דפוסים חדשים?

הסרטון ממחיש כיצד זה כמעט בלתי אפשרי להעלים דפוס או הרגל ישן ישן אך עם סבלנות והתמדה אפשר לטפח דפוס חדש.

ככל שנתאמן בדפוסים החדשים, הדפוסים הישנים יחלשו באופן טבעי.

כל שנדרש זה 10 דקות ביום  

הרצאת טד של אנדי פאדיקומוב, מייסד אפליקציית Headspace לתרגול מיינדפולנס המונה כיום מליון מנויים,  על מיינדפולנס, נוכחות והתמודדות עם סטרס בעידן המודרני דרך הסיפור האישי שלו. 

איך מסבירים לילדים מה זה מיינדפולנס?

 

סוזן קייזר, מנחת מיינדפולנס וכותבת מובילה בתחום מיינדפולנס לילדים ונוער, ממחישה בצורה נפלאה ופשוטה מה זה מיינדפולנס בעזרת כדור נצנצים. הסבר פשוט ומועיל גם למבוגרים.

על החשיבות של טיפוח המוח והתודעה

מאמר של ד"ר נועה אלבלדה ממרכז סגול למוח ותודעה על החשיבות של חקר המוח לשינוי תודעתי ועל שינוי פרדיגמות בתחום החינוך

הבסיס המוחי של התנהגות אוטומטית

מאמר של ד"ר נועה אלבלדה ממרכז סגול למוח ותודעה על הבסיס המוחי של התנהגות אוטומטית

כוחה של המילה "עדיין"

שימוש במילה "עדיין" בתוך משפטים יכול להוות כלי פשוט ואפקטיבי לקידום אמונה שהמוח יכול להשתנות. תרגול ברוח התובנה של פלסטיות מוחית