בית ספר סגול

קורס מבוא למיינדפולנס וחקר מוח

מורה יקר/ה,

אנו  שמחים על השתתפותך בקורס ״מבוא למיינדפולנס וחקר מוח״.

כאנשי חינוך המעצבים את הדור הבא, צוות תכנית בית ספר סגול רואה בכם את הדמויות החשובות ביותר בחברה. הבחירה להביא את הערכים של הגישה והתרגול של מודעות קשובה (מיינדפולנס) עם התובנות העדכניות של חקר המוח לחדרי המורים, מושתתת על חזון ואמונה כי מערכת החינוך היא המקום החשוב ביותר ובעל ההשפעה הרחבה ביותר על החברה הישראלית.

הקורס מבוסס על מפגשים חווייתיים באווירה סדנאית ובמרכזו עומד המורה כאדם וכאיש חינוך.

קורס זו שונה באופיו מהשתלמויות מורים אחרות, בכך שהוא מזמין כל אחד ואחת לתהליך אישי ובין-אישי משמעותי וליציאה למסע לחקר התודעה. מסע זה נותן הזדמנות להיכרות מעמיקה ואחרת עם העולם הפנימי ועם מערכות היחסים שלנו עם עצמנו ועם אחרים ומעודד חיבור מחודש לערכים האישיים של כל אחד ואחת.

קצת על הקורס:

מה זה מיינדפולנס?

מיינדפולנס מוגדר כהפניית מכוונת של תשומת הלב לחוויה המתרחשת ברגע הזה באופן בלתי שיפוטי עם קבלה, סקרנות ופתיחות. מחקרים מראים שאפשר לפתח יכולות של מיינדפולנס על ידי אימון הנמשך מספר שבועות, במהלכם מתרחשים שינויים שונים ברמת המוח והקוגניציה. האימון מוביל להפחתת מתח נפשי ושחיקה, שיפור בקשב וריכוז, ויסות וניהול עצמי וכן מגביר אמפתיה, חשיבה יצירתית ומודעות עצמית. תרגול מיינדפולנס עוזר לנו להרחיב את ה”מיכל הפנימי״ שלנו, את יכולתנו להכיל את המציאות המשתנה כמו גם מצבים יומיומיים מאתגרים. אימון במיינדפולנס מפחית תגובתיות ואוטומטיות ומאמן את יכולתנו לבחור באופן מודע וחופשי יותר את האופן שבו אנו מגיבים לחוויה הפנימית ולמציאות החיצונית. התרגול מאפשר לנו לזהות דפוסים התנהגותיים, מחשבתיים ורגשיים שאינם מיטיבים עמנו, ועוזר לנו לטפח דפוסים מיטיבים העומדים בהלימה לעולם הערכים האישי של כל אחד ואחד מאיתנו.

טיפוח איכויות מיינדפולנס עוזר לנו להיות קרובים יותר לאדם שהיינו רוצים להיות בעולם, ולנוע לעבר הדברים החשובים/בעלי ערך לנו בחיינו.

התרגול והגישה מוגשים לכל אחד ואחד מכם כהזמנה פתוחה. הידע בקורס זה הוא ידע חי. כלומר, את התובנות שנלמד על חקר המוח והפסיכולוגיה אתם תוזמנו לקחת לתוך חיי היום יום שלכם כדי לבחון האם הן משרתות ומועילות. לכן, ישנה משמעות רבה דווקא למה שקורה בין המפגשים, ברגעים הפשוטים של היום יום.

מדי שבוע יינתנו תרגילים שמטרתם לפתח תשומת לב ומודעות. את התובנות שיעלו מתרגילים אלו תשלחו למנחה במייל מדי שבוע כרפלקציה אישית. האיסוף של כל הרפלקציות שיישלחו והרפלקציה מסכמת יהוו את העבודה המסכמת שלכם. העבודה היא עבודה רפלקטיבית (לא אקדמית). הציון בסדנה יינתן על עצם השליחה ולא על התוכן של הדברים. על הרפלקציה חל חסיון והיא תהיה נגישה עם סימני זיהוי למנחה שלכם בלבד. תהיה לכם אפשרות לבחור לאפשר לצוות המחקר של התוכנית לעשות שימוש אנונימי ברפלקציות לצורך מחקר.

הקורס כולל עשרה מפגשים בני שלוש שעות אקדמיות (סה”כ 30 שעות) והוא מוכר לגמול ב”אופק חדש” וב”עוז לתמורה”.

מבנה המפגשים:

  • חלק תיאורטי שיעסוק בנושאים כגון חקר מוח  ופסיכולוגיה בהקשר של מיינדפולנס וחינוך.
  • תרגול מיינדפולנס במגוון אופנים, כגון תשומת לב לנשימה, לתחושות הגוף ולחושים. 
  • שיתוף חוויות מהתרגול בקבוצה. השיתוף יעסוק בעיקר בחוויות אישיות מהתרגול בכיתה ובבית. 

סטינג:

אופיו הייחודי של קורס זה מצריך יצירת מרחב בטוח לתרגול, לשיח ולחקירה אישית. לפיכך נבקשכם להיות בתשומת לב רבה למרחב הקבוצתי, נבקש לא לעשות שימוש בטלפונים סלולריים במהלך המפגשים , להקפיד על הגעה בזמן ולהימנע מיציאה וכניסה במהלך המפגשים.

נעשה כל שביכולתנו לספק לכם קורס מקצועי, מרתק ומעמיק אשר מאפשר לעבור תהליך אישי וקבוצתי שמוביל לאקלים מיטבי בחדר המורים, בכיתות ובמסדרונות בית הספר.

בכל שאלה ניתן לפנות לאלון אלקובי, ראש מסלול מבוא בתכנית בית ספר סגול: 054-6700166, [email protected]

קראו עוד

הקלטות תרגול - ערוץ YouTube

אוסף הקלטות של עמוס אבישר - הנחיות מדיטציה

הקלטות תרגול - קבצים מקוריים להורדה

אוסף הקלטות של עמוס אבישר - הנחיות מדיטציה​