קורס מנהיגות קשובה - שנה א׳

מפגש 6 – קונפליקטים

מפגש זה עוסק בהתמודדות קשובה עם קונפליקטים. המפגש יעזור לנו להבין מה קורה מבחינה מוחית ופסיכולוגית במצבי קונפליקט וכיצד תגובות אוטומטיות משפיעות לרעה על התנהלותנו במצבים אלו. המפגש גם יציג כלים ומיומנויות שעוזרים לנהל קונפליקט באופן קשוב, בדגש על מודל ההתמודדות עם קונפליקטים של פרידריך גלאזל.

מטרות המפגש:

  1. להבין את המקורות של קונפליקטים.
  2. להבין את הדינמיקה של קונפליקטים, את ההסלמה ומעגלי הקסמים אליהם אנחנו נכנסים במצבי קונפליקט.
  3. להכיר איכויות ומיומנויות שעוזרות לנו לנהל קונפליקטים באופן קשוב.
קראו עוד

חומרי למידה

שיעורי דרך למפגש 6

התמודדות עם קונפליקט

חפשו קונפליקטים בהתהוות בחייכם, היעזרו במודל ובכלים שלמדנו על מנת להתמודד עם מכניזם ההסלמה ולשתף אותנו בתובנות: מה עשיתם שעבד? מה עזר לכם לעשות משהו שונה?

מדיטציה מונחית: כמו הר

בהנחיית עמוס אבישר

וידאו

ניסוי העיניים הכחולות והעיניים החומות של המורה ג׳יין אליוט

בשנת 1968, יום לאחר הרצח של ד״ר מרתין לות׳ר קינג בארה״ב, החליטה המורה ג׳יין אליוט ללמד את תלמידי כיתה ג׳ שלה שיעור בגזענות ואפליה.

סיפור הקיפוד הקוצני

זה היה החורף הקר ביותר. חיות רבות מתו בגלל הקור. הקיפודים הבינו את המצב, והחליטו להתקבץ יחד. באופן הזה הם כיסו והגנו זה על זה. אבל הקוצים שלהם פצעו במיוחד את חבריהם הקרובים ביותר, למרות שהם גם חלקו יחד איתם את החום. כעבור זמן מה הם החליטו להרחיק את עצמם זה מזה, כדי להפסיק להיפצע. כשעשו זאת הם התחילו למות לבד בקור. הם היו צריכים להחליט: לקבל את הקוצים של חבריהם, או להיעלם מהעולם. בחוכמה הם החליטו לחזור להתקבץ יחד. ככה הם למדו לחיות עם הפצעים הקטנים שנוצרו תוך כדי היחסים הקרובים עם חבריהם. אבל הדבר החשוב ביותר היה שהחום שהגיע מחבריהם, הוא שאפשר להם לשרוד את החורף הקר ביותר.

 

ההבנה מהסיפור היא שזה בלתי נמנע שיהיו לנו צרכים וגם קוצים ושאנחנו פוצעים זה את זה. זה אוניברסלי, ואפילו ביחסים הכי קרובים יש לפעמים כעס, בעקבות כל מיני אי-הבנות או פצעים היסטוריים שננגעים. כמובן, שככל שאנחנו יותר רגישים אנחנו יותר פגיעים, וכבני אנוש היו לנו הצלחות רבות מתוך היכולת שלנו לשתף פעולה זה עם זה, לעשות שזה יעבוד, ולשמור על קשר.

רגע של השראה

המקום בו אנו צודקים / יהודה עמיחי

מן המקום שבו אנו צודקים
לא יצמחו לעולם
פרחים באביב.
המקום שבו אנו צודקים
הוא קשה ורמוס
כמו חצר.
אבל ספקות ואהבות עושים
את העולם לתחוח
כמו חפרפרת, כמו חריש.
ולחישה תשמע במקום
שבו היה הבית
אשר נחרב.