בית ספר סגול

קורס מנהיגות קשובה - שנה א׳

קורס מנהיגות קשובה למנהלים/ות וצוות מוביל של בתי ספר “סגולים” נולד ממפגש בין ארבעה תחומים: מיינדפולנס, תפיסות ניהוליות וארגוניות שנמצאות בחזית הידע כיום ותחום מדעי המוח שנותן תוקף מדעי-ניסויי לשני התחומים הראשונים. התחום הרביעי הוא התחום הפדגוגי, שיש לו השלכות הן על מבנה הקורס ועל המתודולוגיות השונות שבו והן על יישום המנהיגות הקשובה למי שמהווים מנהיגים פדגוגיים ראשית לכל.

אוכלוסיית הקורס, מנהלי ומנהלות בתי ספר וצוות מוביל (שאינם בהכרח בעלי תפקיד ניהולי), מחייבת גישה רחבה שרואה בכל איש ואשת חינוך בבית הספר גם מנהיג או מנהיגה. זו תפיסה שעומדת בתשתית הקורס כעמדה עקרונית-ערכית. מכאן שהחומר הנלמד תקף לא רק לכם/ן, המנהלים/ות והצוות המוביל, אלא גם לכל המורים ואפילו לכל התלמידים. לכן אנו מעודדים אתכם/ן המשתתפים והמשתתפות, לשתף בלמידה פורומים שונים בבית הספר, על פי שיקול דעתכם/ן.

נושאי השנה הראשונה של התכנית הינם בעיקר בתחום הפרט והתחום הבינאישי. הנחת היסוד היא של פירמידה הפוכה – כדי שהתלמידים יהיו קשובים, על המורים להיות קשובים. כדי שהמורים יהיו קשובים, עליכם, המנהל/ת והצוות המוביל, לפעול ממקום של נוכחות קשובה גם אל המורים, גם אל התלמידים וגם אל ההורים. לכן חשובה העבודה האישית שלכם/ן כמובילי ומובילות התכנית, לטובת הפיתוח האישי שלכם/ן. כך תוכלו לגלם בעצמכם/ן את הערכים שאתם/ן מנסים ומנסות לקדם בבית הספר.

מטרות הקורס:

  1. להנחיל פרדיגמה מנהיגותית חדשה, שמבוססת על ערכים ועל תירגול של נוכחות קשובה, כמו גם על תפיסות ניהוליות שנמצאות בקידמת הידע.
  2. ליצור תהליך כולל ושפה אחודה בבית הספר שמבוססים על מיינדפולנס ברבדים שונים של המושג, כתירגול וכדרך חיים. לאפשר תירגול מיינדפולנס בכל הרמות – תלמידים, מורים ומנהלים.
  3. לחזק את היכולות המנהיגותיות של המנהלים והמורים המובילים, לחזק חוללות עצמית.
  4. ליצור צוות מקצועי בבית הספר להובלת התהליך תוך תמיכה, למידה, לכידות וחיזוק הדדי.
  5. לאפשר יצירה של קבוצת תמיכה וקהילה סגולה בין כל המשתתפים.
  6. לחזק את המובילים דרך הקניית ידע הקשור בהיבטים התומכים בתפיסת מנהיגות קשובה כוללת, ברמה האישית והמקצועית.
  7. לאפשר מסגרת נוספת לתירגול.
קראו עוד

הקלטות תרגול - ערוץ YouTube

אוסף הקלטות של עמוס אבישר - הנחיות מדיטציה

הקלטות תרגול - קבצים מקוריים להורדה

אוסף הקלטות של עמוס אבישר - הנחיות מדיטציה​

העשרה בנושא המוח

מרכז הידע של מרכז סגול למוח ותודעה

בקישור זה תמצאו שלל חומרי העשרה בעברית (סרטונים, הרצאות מצולמות ופודקאסטים) בנושאים הקשורים למוח